Czy wrócę ponownie na Devoxx?

W tym roku po raz drugi pojawiłem się na konferencji Devoxx w Krakowie (Centrum Kongresowe ICE). Pracuję jako Software Architect, to bardzo specyficzna rola w JIT.team polegająca na odpowiedzialności za dostarczenie produktu, na organizacji zespołu i jego działania, po prostu na dostarczaniu wartości.

Dlaczego przyjechałem na tą konferencję? Cel był w sumie prosty. Zobaczyć w którym kierunku idą trendy w IT, co jest na topie, jakich narzędzi mogę użyć aby rozwiązać problemy, które spotykam na codzień i oczywiście aby nauczyć się czegoś nowego. W teorii wszystkiego tego można dowiedzieć się z Twitter’a, blogów, prezentacji na YouTube ale gdy Twoim jedynym obowiązkiem nie jest tylko ciągły Deep Dive w IT to trudno być z absolutnie wszystkim na czasie.

Wyruszyłem w poniedziałek rano z Gdańska co od razu skazało mnie na ominięcie kilku porannych wykładów. W kilku zdaniach postaram się opisać wszystkie prezentacje na których byłem i każdy z nich ocenić w skali 1-3 (1 – nieprzydatne/słaba prezentacja; 2 – prezentacja dobra/tematyka niekoniecznie interesująca, 3 – sztos).

Poniedziałek

 1. Fantastic Performance and where to find it, Richard Warburton (Opsian) – szczerze to nie pamiętam tego wykładu, a skoro nie pamiętam to raczej nie było w tej prezentacji nic wartościowego. Ocena: 1.
 2. Event Sourcing – You are doing it wrong, David Schmitz (Senacor Technologies) – Event Sourcing to temat bliski moim obecnym zadaniom, bardzo fajne przedstawienie problemów jak i właściwego podejścia. Prezentacja utwierdziła mnie w przekonaniu, że wiele rzeczy w obecnym projekcie jest zaprojektowanych właściwie, a inne można by poprawić. Kilka z nich szczególnie zapamiętałem, 1 – czasami nie potrzeba tworzyć „projection” dla event’ów; 2 – Kafka nie musi być oczywistym wyborem (EventStore); 3 – nazwy event’ów powinny być zrozumiałe biznesowo; 4 – preferowanie prostych, tekstowych, czytelnych dla użytkownika nazw event’ów; 5 – lastEventId jako wersjonowanie. Ocena: 3.
 3. Architect’s Guide to Frontend Frameworks, Tomasz Ducin (Ducin IT Consulting) – bardzo uczciwe i rzeczowe omówienie aktualnych technologii tworzenia front’endu, porównanie najważniejszych cech, wskazanie mocnych i słabych stron. Wskazany raczej kierunek React+Redux. Ocena: 3.
 4. Micro frontends: extending service-oriented architecture to frontend development, Jakub Sowiński (StepStone Services) – tak jak architektura Microservices, tak w mojej głowie krąży idea dostarczania kawałów front-end’u i budowania z tego finalnego widoku. Autor skupił się na tym temacie przez pierwsze „15 minut” pokazując 1-2 silniki szablonów. Poza tym omawiał jakieś biblioteki, wyszedłem z wykładu. Ocena: 1.
 5. Building a code review culture, Emil Hornung (j-labs) – tematyka bardzo bliska moim zainteresowaniom, dużo ciekawych treści omawiających proces Code Review. Niestety wraz z trwaniem prezentacji odnosiłem wrażenie, że prelegent wyznaje zasadę „Code Review over Product Delivery”. Wydaje mi się, że jedna dostarczanie produktu jest finalnie najważniejsze. „Wymiękłem” przy omawianiu „checklist’y” z kilkunastoma punktami jak wykonane powinno być Code Review, opuściłem wykład. Ocena: 2.
 6. Testing Your Message-Driven Application, Marcin Grzejszczak (Pivotal), Jakub Pilimon (Pivotal) – przede wszystkim prezentacja poprowadzona w bardzo fajny sposób, była to jakby rozmowa dwóch osób i to rozmowa nad kodem. Poza tym temat był mi mało przydatny i mało skupienia poświęciłem temu wykładowi. Ocena: 2.

Wtorek

 1. Coroutines and Reactive Programming – friends or foes?, Konrad Kamiński (Allegro.pl) – chyba trochę za mało znam Kotlin’a aby w pełni zrozumieć tą prezentację. Niektóre przykłady były bardzo skomplikowane i w moim odczuciu był to overengineering w kontekście użycia nie-blokujących wywołań. Warto nauczyć się więcej o Kotlinie i coroutines. Ocena: 2.
 2. Spring Framework 5.2: Core Container Revisited, Juergen Hoeller (Pivotal) – moim zdaniem prezentacja jednej z gwiazd Devoxx 2019, lidera Spring Framework. Oczekiwałem chyba czegoś innego po tym wykładzie, nie pamiętam nic wartościowego. Mimo wszystko prezentacja rzeczowa i wartościowa. Ocena: 2.
 3. How to break an 18 yo monolith, Andreas Bräu (idealo internet GmbH) – bardzo dużo oczekiwałem po tej prezentacji, chyba za dużo i w konsekwencji nic ciekawego lub nic nowego w kwestii przebudowywania monolitycznych aplikacji się nie dowiedziałem. Brakowało mi więcej przykładów, realnych przypadków. Ocena: 1.
 4. Polygot Java EE on the GraalVM, Ryan Cuprak (Dassault Systemes) – jak uruchomić wiele różnych języków w GraalVM i wywoływać je między sobą. Ciekawa prezentacja, jednak pokazująca jeszcze niedojrzałość GraalVM w iteroperacyjności, nie jest jeszcze w tej kwestii production-ready. Ocena: 2.
 5. Moving beyond REST: GraphQL and Java, Pratik Patel (IBM) – bardzo fajna prezentacja, w sumie dokładnie tego po niej oczekiwałem, dowiedziałem się jak działa GraphQL i jak go użyć w projekcie opartym na Spring Framework. Ocena: 3.
 6. Harnessing integration testing with Docker containers, Marcin Zajączkowski (IT Expert & Trainer) – prezentacja o tym, że można użyć TestContainers aby zestawić kontener Docker na potrzeby testów integracyjnych. W konsekwencji prezentacja nie przydatna, TestContainers nie zadziała w środowisku Kubernetes. Nic nowego się nie dowiedziałem, eksperymenty kilka miesięcy temu pokazały takie same minusy, miałem nadzieję, że na prezentacji dowiem się co robiłem źle. Ocena: 2.

Środa

 1. Architects Suck! Architecture Rocks!, James Birnie (ThoughtWorks) – bardzo dobra prezentacja, utwierdziła mnie w przekonaniu, że moje podejście przy projektowaniu architektury systemów („Agile First”) jest dobre. Wykład bardziej miękki ale bardzo dobry. Ocena: 3.
 2. Performance tuning Twitter services with Graal and Machine Learning, Chris Thalinger (Twitter) – temat nie do końca do mnie trafił, nie rozwiązywał raczej żadnych problemów, które napotykam w codziennej pracy, pokazał, że warto sprawdzić Graal’a. Ocena: 2.
 3. Move over JDBC: ADBA and R2DBC are coming!, Frank Lyaruu (Dexels) – ABDA i R2DBC czyli „reaktywne” sterowniki do baz danych. Fajnie pokazany temat, fajnie pokazane ograniczenia, ABDA by Oracle raczej nie używalne i martwe. Ocena: 3.

Oprócz 15 wykładów, które w te 3 dni miałem okazję obejrzeć, Devoxx to także kilkanaście firm, które wystawiły swoje stoiska. Jeżeli są stoiska to i jest szeroko rozumiany branding oraz pomysły w jaki sposób dotrzeć do potencjalnych kandydatów. Tutaj dwie rzeczy przykuły moją uwagę, pierwszą z nich były gadżety i absolutną furorę zrobiły… skarpety! Drugą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę były tablety na stanowisku Allegro i bardzo trudny quiz it, który oferowali.

Wracam do Trójmiasta z mieszanymi uczuciami, z jednej strony było wiele wartościowych wykładów, można było zauważyć wyraźne trendy (GraalVM, Reactive Streams, Quarkus). Z drugiej strony wszystkie te trendy można obserwować bez poświęcania trzech dni na konferencję. To jest chyba kierunek, który będę starał się obrać, mniej Netflix’a, więcej czerpania wiedzy. Jeżeli mam ocenić na gorąco, to za rok mnie na konferencji Devoxx w Krakowie nie będzie, a jeżeli się pojawię to jako prelegent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *