Co jest nie tak z moim bieganiem?

Biegam od wielu lat, najpierw biegałem aby zrzucić kilogramy, później aby już łamać swoje życiówki. Od roku biegam z trenerem aby poprawiać swoje wyniki i może kiedyś stanąć na pudle w jakimś lokalnym biegu. Niestety trenuję i żyję źle i to zawsze kończy się źle. Jest dzisiaj 29.08.2019, postanowiłem, że nie jadę do Norwegii na bieg Hardangervidda Marathon, piękny start po górach. Nie pojechałem, ponieważ 2 tygodnie wcześniej uszkodziłem sobie lewą nogę (powięź, ścięgna). Nie pojechałem bo tak mi także podpowiadał organizm i inne argumenty. Co ciekawe nie żałuję tej decyzji… może była dobra. W kwietniu byłem bliski nie pojechania na Orlen Warsaw Marathon, w tamtym przypadku uszkodzona było prawa noga i ból w pachwinie, udało się doprowadzić nogę do porządku pracą z fizjoterapeutą. Sytuacja jednak się powtarza i czas spojrzeć czemu jest tak a nie inaczej.

Dlaczego zatem żyję i biegam źle? Podsumowałem sobie to w kilku punktach:

 1. Trener kazał robić ćwiczenia na stabilizację , nie robię ich oczywiście bo nie umiem i jestem leniem.
 2. Powinienem się rozciągać po bieganiu lub chociaż raz dziennie. Tutaj umiem ale za to lenistwo wystarcza aby robić to niesystematycznie.
 3. Rolowanie też powinienem robić, wystarczy minimum 2 razy w tygodniu… nie robię.
 4. Powinienem się wysypiać, no te minimum 7 godzin dziennie… ale oczywiście nie robię bo Netflix jest przecież i gry komputerowe też.
 5. Warto lepiej jeść, ograniczać cukry proste, napoje gazowane, nie jeść/podjadać po 19:00… no ale jest przecież „kolka”, czekolada, lody McFlurry, chipsy, piwo !bezalkoholowe i zawsze chęć zjedzenia czegoś wieczorem.
 6. Wreszcie powinienem biegać wtorek-środa-piątek-niedziela. Oczywiście patrząc na powyższe biegam czasami środa-czwartek-piątek-niedziela, a czasami czwartek-piątek-sobota-niedziela + wszystkie inne możliwe kombinacje dokładając do tego rower lub odpuszczając niektóre treningi bo patrz wyżej spałem 4 godziny.

Kończy się to wszystko tak, jak zawsze, czyli kontuzją przed ważnym startem. Organizm nie wytrzymuje, przeciążam nogę raz jedną, a raz drugą i kończę na łóżku u fizjo.

I chociaż fajny ten tejp to jednak wolałbym go nie mieć…

Nie znam osoby, która zmieniła by tyle rzeczy na raz, sam też nie mam ochoty wyznaczać tutaj nowych standardów, bo prawdopodobnie się nie uda :).

Więc jak to zmienić? Podzieliłem sobie problemy na trzy grupy:

 1. Proste, które mogę wprowadzić od razu, a więc:
  1. Rozciąganie – umiem to robić, jedna sesja zajmuje około 12 minut, wprowadzam zasadę, że rozciągam się po każdym treningu, który trwa dłużej niż 45 minut.
  2. Nie podjadanie po 19:00 – to w sumie prosta zasada :), po prostu nie żreć przed spaniem!
 2. Rzeczy trochę trudniejsze, które chcę wprowadzać po kolei, małymi krokami (step by step jak mawiał Leo Benhakker):
  1. Systematyczne treningi: poniedziałek (lekki rower lub odpoczynek) – wtorek (bieg) – środa (rower/bieg zamiennie) – czwartek (bieg/rower zamiennie) – piątek (bieg) – sobota (opcjonalny lekki rower lub odpoczynek) – niedziela (bieg lub start).
  2. Rolowanie – na początek 2 razy w tygodniu, nie bezpośrednio po treningu, na „zimnego”: niedziela wieczór – czwartek wieczór
  3. Ćwiczenia na stabilizację raz w tygodniu – po treningu we wtorek.
  4. Maksymalnie 1 słodycz dziennie i tylko w dni treningowe.
  5. Maksymalnie 1 napój gazowany/słodki dziennie i tylko w dni treningowe.
  6. Netflix albo granie w gry komputerowe, nigdy razem.
  7. Gry komputerowe/netflix tylko w dni nie-treningowe.
  8. Ćwiczenia na stabilizację 2 razy w tygodniu – po treningach wtorkowych i piątkowych.
  9. Raz w tygodniu sauna – dowolnie, kiedyś.
  10. Spanie maksymalnie ok 23:00, pobudka ok 7:00 tak aby uzyskać stabilne 7-8 godzin snu.
 3. Dodatkowe, które mogą być bardzo trudne w osiągnięciu:
  1. Codzienne rozciąganie – po treningu lub wieczorem w dni odpoczynkowe.
  2. Zastąpienie Netflixa czytaniem, rozwojem osobistym, programowaniem.

Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *